Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić obratio se na proslavi 200-godišnjice Letopisa Matice srpske, kojoj su pisustvovali patrijarh srpski Porfirije, mitropolit bački Irinej, savetnik predsednika Vlade Republike Srbije Nikola Banjac, pokrajinski sekretar za nauku i visoko obrazovanje Branko Markoski, predsednik Matice srpske Dragan Stanić, urednik Letopisa Selimir Radulović i druge zvanice. Na obeležavanju jubileja pročitano je i pismo podrške predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.
Gradonačelnik Đurić je istakao da je Letopis najstariji književni časopis na svetu, kontinuiranog trajanja i jedan od najvažnijih stubova kulture srpskog naroda.
Letopis je hronika srpska i hronika o srpstvu. Temelj naše duhovne baštine i svetionik u svim časovima tame i nade. Krunski svedok naše prošlosti i neprikosnoveni orijentir koji definiše našu budućnost. Glasnik koji nam ukazuje da je od neprocenjive važnosti za sve nas da izuzetno nasleđe predaka bude sačuvano za dobrobit generacija koje dolaze. Sve što je bilo značajno u srpskoj misli objavljeno je na stranicama Letopisa. Sve što je bilo važno u svetskim okvirima, preko Letopisa je stizalo do Srba. Svaki list Letopisa je cigla u temeljima naše kuće, zidane strpljenjem, ljubavlju i predanošću onih koji su ga gradili, negovali i čuvali kroz vekove - rekao je Đurić.
On je naglasio da je Novi Sad ponosan što Letopis, kao njegov najblistaviji simbol, 200 godina govori čovečanstvu da je naš narod imao odlučujuću ulogu u mnogim važnim istorijskim događajima, da je narod koji stvara i koji od svog jezika i svoje kulture pravi most ka svetskoj baštini.
Letopis je dokaz, kako bi rekao Miloš N. Đurić da Srbi imaju „časno kolo vezilja“ koji su utkali najizvrsnije i najlepše nasleđe srpskog naroda u bogati ćilim svetske kulture. Zbog značaja za srpski narod i kulturu, predsednik Republike Aleksandar Vučić odlikovao je Letopis najvišim Sretenjskim ordenom za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane. Nema nikakve sumnje da će Letopis i dalje biti izvor mudrosti, zajednička tačka oslonca i vrednost po kojoj se prepoznajemo u međunarodnim okvirima. Neka Letopis Matice srpske traje kao simbol naše slobode, naše kulture i našeg trajnog opredeljenja prema negovanju izvrsnosti i izuzetnosti - poručio je Đurić.