Skip to main content

ФОРМИРАЊЕ НОВЕ УМЕТНИЧКЕ ПЛАТФОРМЕ У КРЕАТИВНОМ ДИСТРИКТУ

ФОРМИРАЊЕ НОВЕ УМЕТНИЧКЕ ПЛАТФОРМЕ У КРЕАТИВНОМ ДИСТРИКТУ

Date:

Члан Градског већа за културу Далибор Рожић обишао је Радионицу 11, простор за културу који се налази у Креативном дистрикту и који представља пример ванинституционално-институционалне сарадње коју је Установа за израду таписерија „Атеље 61" покренула са независном уметничком сценом – СКУП („Савез колективне уметничке праксе“).
 

Овим поводом, Рожић је истакао да су досадашња искуства у оквиру реализације програма Европске престонице културе 2022. године и искуства Мреже креативних градова УНЕСКО-а (UCCN) показала колико је важно укључити све институционалне представнике културе, али да треба искористити брзину, флексибилност и инцијативу ваниституционалне сцене, као и представнике креативних индустрија.

СКУП је званично отворен 1. марта 2024. године и за 6 месеци постојања је креирао више од 200 догађаја који су били отворени за грађане Новог Сада и шире. Јединствен модел који се развија кроз овај тип сарадње је огледно поље за сличне моделе сарадње, али и тражење нових начина рада који воде у правцу формирања независних и функционалних уметничких простора за продукцију савременог стваралаштва. На овај начин, Нови Сад се позиционира на мапи европских градова који активно трагају за путевима нових облика рада и функционисања уважавајући принципе грађанског друштва и одрживог коришћења ресурса, јачајући локалну културно-уметничку сцену, креирајући програме који су отворени за грађане односно који се заснивају на партиципацији, едукацији и продукцији. Овај простор на тај начин активно подстиче, али и партиципира у настојањима Града Новог Сада да настави свој развој ка иновативном, креативном и савременом регоналном центру – закључио је Рожић.

Директор Установе за израду таписерија „Атеље 61“ Зоран Булатовић је рекао да је СКУП испред себе поставио мисију да кроз свој рад изгради темеље на принципу хибридних облика сарадње и функционисања кроз формирање јединствене уметничке платформе.

Жељко Груловић из Савеза колективне уметничке праксе истакао је да СКУП формално чини 5 удружења - Мултимедијални центар „Лед Арт”, Савез феминистичких организација  „(Ре)Конекција”, Удружење грађана „Графичка мрежа", Удружење грађана „Реактор”, Удружење „ ИСКРА“ и неформалне групе („Фабричица“ и „ИЗраз“), а да се програм креира на месечном нивоу и да је претежно из области визуелне уметности и теоријских пракси.