Skip to main content

ИЗВОЂЕЊА ПЕР.АРТ ВИДЕО РАД У МРКЛОМ МРАКУ И ПРЕДАВАЊЕ НЕШТО ВЕОМА ПОСЕБНО

ИЗВОЂЕЊА ПЕР.АРТ ВИДЕО РАД У МРКЛОМ МРАКУ И ПРЕДАВАЊЕ НЕШТО ВЕОМА ПОСЕБНО

Date:

У четвртак 21. новембар од 18.00 часова у Галерији Матице српске биће прво организован видео под називом Рад у мрклом мраку Наталије Владисављевић у трајању од 33 минута. 
 

„Постоји савремени плес без музике, а постоји савремени плес без плеса.“

Наталија Владисављевић пише и креативно уређује текст на различите начине. Чита, подвлачи, исеца, преписује, копира, црта, саставља.

Како би представила свој рад, поделила је улоге пријатељима и сарадницима који је најбоље познају – заједно са Наталијом они разговарају о њеном раду. Резултат је кореографија текста, покрета и звука у мрклом мраку на основу Наталијине партитуре, а извели су је њени драги пријатељи и сарадници: Оливера Ковачевић Црњански, Милена Миња Богавац, Фросина Димовска, Татјана Туцић, Дуња Црњански, Alekandre Achour и Саша Асентић. 
 

Видео перформанс Рад у мрклом мраку настао је у оквиру серије перформанс предавања DIS_Lecture. Видео је на говорном српском са титловима на енглеском језику.

 

Након видеа уследиће изведбено предавање Нешто веома посебно Далибора Шандора у трајању од 50 минута. Извођење је на говорном енглеском језику.

„Човек треба да буде храбар да би наступио у јавности, али то је једини начин да постигне промену коју жели.“

Размишљајући даље о процесу рада на представи Ми нисмо чудовишта, Далибор Шандор наставља свој уметнички рад кроз изведбено предавање под називом Нешто веома посебно, које је настало у сарадњи са Марселом Бугилом као драматургом, Фросином Димовском као подршком и Сашом Асентићем као уметничким сарадником. То је све што вам за сада могу рећи – без спојлера! 

Ова извођења подржао је Француски институт у Србији.

DIS_Lecture је серија перформанс предавања која држе уметници са интелектуалним инвалидитетом, позвани да на њима својствен начин присвоје овај изведбени формат и критички преиспитају његове аблеистичке одлике. Заједно са њиховим дугогодишњим сарадницима, они заузимају своје место у сектору из којег су кроз историју били искључени: поље теорије и дискурса о плесу и перформансу.

DIS_Lecture је осмислио Саша Асентић, као приступачан формат који доприноси критичкој култури и солидарности у плесу.