Skip to main content

Установа за културу и образовање Културни центар „Кисач“, Кисач

Установа за културу и образовање Културни центар „Кисач“, Кисач

Културно-информативни центар „Кисач“ је основан 1964. године, али рад установе у периоду од 1982-1987. године је обустављен. У том раздобљу у Кисачу је било активно Културно-уметничко друштво „Владимир Мичатек“. На иницијативу руководства КУД „Владимир Мичатек“ Скупштина општина Детелинара је 24. децембра 1987. године донела одлуку о обнављању Културно-информативног центра „Кисач“, именовању Управног и Надзорног одбора, као и директора ове установе. Назив Установе за културу, информисање и образовање Културно-информативни центар „Кисач“ на основу Решења о промени назива од дана 28.08.2015. године сада гласи: Установа за културу и образовање Културни центар „Кисач“.
 


У оквиру Установе активне су следеће секције, које окупљају око 200 аматера, разних узраста (од предшколаца до пензионера).

У области фолклорног стваралаштва постоји четири ансамбала: 
•    Дечији фолклорни ансамбл ДФА Крвочик, који је почео са радом 1991. године. Најмлађа фолклорна група окупља децу узраста од 3 до 6 година, која постепено кроз игру стичу основно знање из области музичког и плесног стваралаштва. Уметнички руководиоци су Анастазиа Галамбош и Мартин Маковњик.
•    Дечији фолклорни ансамбл Слниечко је основан 1991. године. Чланови овог ансамбла су деца узраста од 7 до 10 година, а њихове активности садрже обрађивање и извођење кореографија прилагођених њиховом узрасту. Уметнички руководиоци су Анастазиа Галамбош и Мартин Маковњик.
•    Дечији фолклорни ансамбл Виенок основан 1982. године и броји око 50 чланова узраста од 11 до 15 година. Богат репертоар сачињавају бројне дечије игре и стилизоване словачке кореографије. Ова група је такозвана припремна група из које излазе квалитетни играчи спремни да се придруже играчима извођачке групе. Уметнички руководилац је Лидија Францисти.
•    Фолклорни ансамбл Вретено постоји од 1973. године и броји око 40 активних чланова ученика средњих школа и студената. Богатим репертоаром изворних и стилизованих словачких игара чувају од заборава народне обичаје и традицију својих предака и културу Словака представљају на свим смотрама, фестивалима и разним манифестацијама. У 2023. години обележио је 50 година постојања. Уметнички руководилац је Лидија Францисти.

У области музичког стваралаштва: 
•    Дечија певачка група је најмлађа певачка група што се тиче узраста, али и оснивања - 1997. године.
•    Девојачка певачка група је основана 1959. године, а већ 1960. године снима прве словачке народне песме у студију Радио Нови Сад. Руководилац је Ондреј Магловски.
•    Женска и Мушка певачка група чији је руководилац Ондреј Магловски, 2020. године је обележила 60. година постојања.
•    Репертоар свих певачких група, али и соло певача су словачке изворне, народне песме, али и песме осталих народа који живе у Војводини.
•    Корепетитор свих певачких група је Ондреј Магловски.


Позоришно стваралаштво:

Позоришни аматеризам у Кисачу има дубоку и јаку традицију. Исцрпна истраживања говоре да је прву позоришну представу о којој има писмених трагова режирао учитељ Јан Мичатек 1881. године. Интензивнија активност у овој области (на основу публикованих истраживања професора Михала Филипа) везана је за 1905. годину. У почетку је позоришна представа била део забавних програма, касније су рађени краћи комади, монолози или једночинке, а данас после више од века позоришног аматеризма у Кисачу постоје:
•    Позоришна радионица окупља најмлађе чланове аматерског позоришта, који се ангажовањем у радионици упознају са књижевним и позоришним стваралаштвом, у сарадњи са предшколском установом и основном школом припремају се за рецитаторска такмичења, јавне наступе (конферансијери културних програма...)
•    Дечија и омладинска сцена, најмлађи глумци аматери, основношколског и средњошколског узраста
•    Драма, иако је повремено прекидан континуитет ове сцене, од 1990. године успешно сарађују са бројним редитељима како аматерима, тако професионалцима, учествују на позоришним смотрама и фестивалима у Србији и Словачкој републици и постижу запажене успехе. 
Аматерско позориште Културног центра Кисач са представом ,,Завеје“ (,,Сметови“) је у 2024. године освојило прво место на 60. Фестивалу аматерских позоришних друштава Војводине и 65. Републичком фестивалу аматерских позоришта Србије. 


Установа за културу и образовање Културни центар „Кисач“ има у сталном радном односу четворо запослених: 
1. директор
2. технички секретар
3. организатор културних активности 
4. помоћни радник


НАЈЗНАЧАЈНИЈЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ које КЦ „Кисач“ организује су:
-    Дечији фолклорни фестивал „Злата брана“ - фестивал словачке националне мањине и окупља око 1.300 учесника-деце (од предшколске установе до 15 година) из целе Војводине и гостујуће ансамбле из Хрватске, Мађарске и Словачке републике
-    Фестивал словачких традиција и народних ношњи у Србији 
-    Позоришни фестивал „Зузана Карделис“ – на фестивалу учествују позоришни ансамбли са представама у којима је обрађена тема жена
-    Кисачски спевник – такмичење певача у изворним словачким песмама
-    Новогодишња естрада – годишњи концерт свих ансамбала свих секција КЦ „Кисач“
КЦ „Кисач“ организује културно-уметничке програме, позоришне представе, изложбе, књижевне вечери...

У оквиру зграде КЦ „Кисач“ постоје:
-    велика сала за сценске пројекте
-    галерија (летња сала)
-    2 просторије за пробе (фолклорна и позоришна)

Циљ Културног центра „Кисач“ је превасходно очување језика, традиције и обичаја Словака у Кисачу-Војводини, али и сарадња, размена искуства у области културе са свим установама културе, ансамблима, како у Србији тако и у иностранству. Квалитетан и континуиран рад свих ансамбaла, који ову Установу, Кисач, Град Нови Сад, али и Србију представљају на смотрама, фестивалима, такмичењима и манифестацијама код нас и у иностранству. 

контакт телефони:
директор установе Павел Сурови
број телефона у канцеларији КЦ 021/827-642

Извор