У Новом Саду обележен дан Галерије Матице Српске

Датум: 
18.10.2017.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је обележавању Дана Галерије Матице српске и прославе 170 година њеног трајања, у оквиру чега је отворена и изложба Арсеније Теодоровић и српска црква у Будиму. Изложба, коју је свечано отворила председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, резултат је петогодишњег пројекта реализованог у сарадњи Галерије Матице српске, Музеја Српске православне епархије будимске у Сентандреји и Покрајинског завода за заштиту споменика културе из Петроварадина.

- Галерија Матице српске је као део Матице српске допринела изградњи града Новог Сада каквог га данас познајемо. Чињеница је да је Нови Сад кренуо у снажан развој у духовном, привредном, политичком и културолошком погледу доласком те културне институције у град, као и оснивањем Српског народног позоришта и добијањем епитета "Српска Атина". Не може вас оставити равнодушним 170 година трајања које су повод за обележавање овог јубилеја. Значај Галерије Матице српске превазилази локални оквир и не може да се сведе само на Град Нови Сад. Она има значај за цео српски народ, али је свакако новосадска с обзиром на то да јој је седиште веома дуго у нашем граду, што нас чини неизмерно поносним. Што се тиче лауреата за Октобарску награду и Новембарску повељу, ја сам сигуран да ће сутра на свечаној седници Скупштине града, одборници једногласно усвојити предлог да овогодишњу Октобарску награду добије и Галерија Матице српске за 170 година рада. Такође, надам се да ће бити усвојен и предлог да награду добије и лист "Дневник" као једини дневни лист на ћириличном писму у Војводини који траје 75 година и да ћемо доделити Новембарску повељу "Дому здравља Нови Сад", као и Горану Бајшанском који се истакао хуманитарним радом -рекао је градоначелник Милош Вучевић.

У години у којој обележава 170 година трајања, Галерија Матице српске је припремила богат програм како би указала на континуитет идеја и вредности постигнутих остварења у свом досадашњем раду. Обележавање јубилеја почело је 1. јуна представљањем обновљене фасаде зграде Галерије, наставило се садржајном изложбеном и програмском делатношћу као и свечаношћу у Текелијануму у Будимпешти, која је одржана 14. октобра.