Изложба Милоша Шобајића „Бежање и гушење“

Датум: 
25.04.2018.

Позивамо вас на отварање изложбе у петак, 27. априла у 19 часова у Музеју савремене уметности Војводине. Изложба ће бити отворена до 25.05.2018.

Славко Тимотијевић: „... Сликарство Милоша Шобајића креће из веома замршеног историјског чворишта из кога се гранају и развијају различите поетске дискурзивности које паралелно трају и на домаћој и на светској сцени, наравно у различитим статусима, дајући свету уметности богатство израза, ставова и погледа на свет у ритму који је сцену значајно убрзао и разиграо.

Шобајић се већ на почетку своје каријере јасно определио. Прво, за слику као сцену на којој се одвија мање или више драматична друштвена прича реализована у компликованим композиционим решењима препуних детаља, ликова, значења и порука како би репрезентовале став аутора о глобалном стању ствари. А затим, друго, за слику која развија свој унутражњи живот, која негује и наративно и монументално као нови вид сликарског језика.

У једном метафоричком смислу Шобајић издваја мотиве сукоба, насиља, изгона и жртве као архетип цивилизације који се провлачи кроз читаву историју а не јењава ни у савремености без обзира на техничко-технолошки напредак и благостање у појединим аспектима живота или специфичним областима друштва, генерално света. Зато он слику констурише као неку врсту хорора, као језовиту поруку о међусобним односима на планети. Или, ако се узме у обзир енергија којом његова дела зраче, као човекову потребу да се, и тако распет и спутан, огољлен и одран, ослободи тог моћног притиска и искорачи у други свет.

Биографија:

Милош Шобајић је рођен је 1945. године у Београду. Основну и средњу школу је похађао у

Београду, Истанбулу и Никшићу. Матурирао у Првој Београдској гимназији, 1964. године. Завршио је Академију Ликовних уметности у Београду 1970, да би се две године касније преселио у Париз.

Од 2005. године предаје на Луксун Академији лепих уметности у Шењангу у Кини, а истовремено оснива Факултет за уметност и дизајн на Мегатренд универзитету у Београду, на којем је био декан и редовни професор, да би године 2012. постао професор емеритус. Своја дела је представио на преко осамдесет самосталних изложби широм планете и учествовао на преко четири стотине групних изложби. Његова дела се налазе у тридесетак музеја савремене уметности у свету. Добитник је низа награда у Србији.

О раду Милоша Шобајића је објављено пет монографија код издавача у Паризу, Београду

Лондону, чије су текстове писали Ален Жуфроа , Петер Хандке, Едwард Луцие-Смитх Едвард Луис Смит и други. О њему је објављено преко шест стотина тесктова у домаћој и светској штампи, као и низ телевизијских емисија.

Своју прву књигу, под називом: Сликај и ћути, аутобиографског карактера, а која говори о утицају глобализма на савремену ликовну уметност, објавио је 2018. године.