Стеријино позорје

Стеријино позорје као институција и Фестивал, основани су 1956. године у Новом Саду са темељном мисијом подршке развоја и промоције домаћег драмског текста. Фестивал се од оснивања до 1991. одвија под називом Југословенске позоришне игре да би 1992, након распада Југославије, био преименован у Стеријино позорје које се одржава у периоду крај маја почетак јуна.

Током свог постојања манифестација је доживела неколико концепцијских промена. Први Фестивал 1956. године одржан је поводом обележавања 150 година од рођења и 100 година од смрти „оца“ наше драматургије Јована Стерије Поповића и тада су у конкуренцији за награде биле представе рађене по његовим текстовима. Следи период у ком су у такмичарској селекцији биле представе рађене по новим остварењима југословенских драмских аутора, уз неколико изузетака. Наиме, повремено су у селекцију укључиване представе домаћих класика поводом њихових актуелних јубилеја (Бранислав Нушић, Марин Држић, Иво Војновић, Иван Цанкар, Лаза Костић).

Већ у другој деценији свог постојања, крајем шездесетих, Позорје се у потпуности отвара за целокупну југословенску драмску литературу и у пуном смислу те речи постаје фестивал домаће драме. Следећа значајна промена, не у концепцијском смислу, уследила је почетком деведесетих након распада Југославије, што је условило сужавање позоришног простора који Позорје обухвата. Од 1993. тај простор сведен је на Србију и Црну Гору, а од 2006. само на Србију. Међутим, у истом периоду омогућено је да на Стеријином позорју у такмичарској селекцији учествују инострана позоришта са представама по тексту домаћих аутора.

Управо сужени театарски простор довео је до нове концепцијске промене 2007. године када Позорје постаје фестивал националне драме и позоришта, што је подразумевало да у конкуренцији за награде учествују и представе наших позоришта рађене по текстовима страних аутора. Тај концепт је напуштен 2017. године и Позорје се враћа домаћем драмском тексту као окосници фестивала. Домаћим драмским текстом сматрају се драмска дела аутора који су држављани Србије, те иностраних који се изјашњавају као припадници српског језичког и културног корпуса.

Важна новина уведена последњих година је Међународна селекција „Кругови“ (од 2004).

Представе за Такмичарску (од седам до девет) и Међународну селекцију „Кругови“ (до пет) бира селектор који се именује на годину дана са могућношћу избора у још једном мандату.

Петочлани Жири доноси одлуке о Стеријиним наградама у Такмичарској селекцији: најбоља представа, текст савремене драме, режија, сценографија, костимографија, оригинална сценска музика, глума (четири награде), најбољи млади глумица и глумац (награда се додељује из Фонда „Даринка Дара Чаленић“), Специјална награда, а од 2019. и о новоустановљеним наградама за драматургију и сценски говор;

Стеријина награда Округлог стола критике „Дејан Пенчић Пољански“ припада позоришту чија је представа најбоља по мишљењу Жирија критичара;

Стеријина награда за позоришну критику „Миодраг Кујунџић“ (Позорје, Редакција „Дневника“, Нови Сад, Национална секција AICT);

Стеријина награда часописа Сцена за театрологију „Јован Христић“;

Стеријина награда за нарочите заслуге на унапређењу позоришне уметности и културе (одлука органа управљања Позорја);

Награда публике Стеријиног позорја за најбољу представу (уведена 2014. године а за награду конкуришу представе из обе фестивалске селекције).

Многе институције и организације награђивале су и награђују различите облике уметничких остварења на фестивалу. Тренутно су актуелне награде Редакције новосадског листа Дневник за уметничко остварење, награда за бравуру Позоришта Тимочке крајине „Зоран Радмиловић“ Зајечар и награда новосадске продуцентске куће SCOMEDIASCO за епизоду.

Округли сто установљен је 1966. Последњих година обухвата разговоре о представама у обема селекцијама.

Значајан сегмент Фестивала чине пратећи програми. Међу традиционалним су:

-Позорје младих – сусрет студената глуме, режије и драматургије високих позоришних школа за сценску уметност из наше земље и региона. Програм је покренут 1973, када су у тадашњој држави постојале четири високе позоришне школе, а ниједна прилика за њихово сусретање. 

-Дани књиге – промоција позоришних издања;

-Трибина Стеријиног позорја – обновљена 2018;

-тријеналне манифестације Међународни симпозијум позоришних критичара и театролога, Позориште у фотографској уметности и Изложба позоришног плаката и графичког обликовања.

Поред ових, током фестивала организују се радионице, изложбе, промоције, сусрети са позоришним ствараоцима.

 

Конкурс за оригинални домаћи драмски текст

У складу са својом основном мисијом Стеријино позорје од 2007. године расписује Конкурс за оригинални домаћи драмски текст. До сада је награђено једанаесторо аутора, а већина победничких текстова доживела је своју инсценацију у нашим и позориштима у региону.

Првих девет награђених драма објављене су у зборнику Нова српска драма 2007-2015. у издању Стеријиног позорја 2016. године.

 

Позоријански сусрети

Позоријански сусрети су традиционални програмски садржај кроз који се промовишу значајни наслови наше позоришне и театролошке мисли, сродни позоришни фестивали с којима Позорје одржава традиционалне пријатељске и пословне везе, битни актуелни и догађаји из историје Стеријиног позорја, те значајни позоришни ствараоци.

 

http://www.pozorje.org.rs/

Директор Стеријиног позорја:
др Мирослав - Мики Радоњић
тел. 021/451-273; 426-366; 063/564-344
е-mail: office@pozorje.org.rs
e-mail: miroslav.radonjic@pozorje.org.rs

Секретар координатор програмских активности:
Десанка Ковачевић
тел. 021/451-273
е-mail: desanka.kovacevic@pozorje.org.rs

Извршни директор:
Горан Ибрајтер
тел. 021/426-517; 527-255; 064/811-65-01
e-mail: festival@pozorje.org.rs
e-mail: goran.ibrajter@pozorje.org.rs

Продуцент:
Милан Каћански
тел. 021/527-255; 451-077; 062/510-282
e-mail: pozorje.producent@gmail.com

Међународни програми:
Бојана Тањга - уредница
тел. 021/451-273; 451-077; 061/322-69-60
e-mail: bojana.tanjga@pozorje.org.rs
e-mail: international@pozorje.org.rs

Фестивалски центар:

Милена Витасовић - уредница
тел. 021/523-161
e-mail: milena.vitasovic@pozorje.org.rs

Издавачки центар:
Ружа Перуновић - уредница
тел. 021/6612-485
e-mail: casopis.scena@pozorje.org.rs

Документационо-истраживачки центар:
Нина Марковиновић - уредница
Томислав Баштић - сарадник
тел. 021/523-161
e-mail: godisnjak@pozorje.org.rs
e-mail: nina.markovinovic@pozorje.org.rs
e-mail: tomislav.bastic@pozorje.org.rs

Рачуноводство:
Весна Тривунов - руководилац
тел. 021/527-387
e-mail: vesna.trivunov@pozorje.org.rs

Технички секретар:
Зорица Беквалац
тел. 021/451-273

Домар/мајстор одржавања:
Марко Милорадов
тел. 021/451-273