Sterijino pozorje

Sterijino pozorje kao institucija i Festival, osnovani su 1956. godine u Novom Sadu sa temeljnom misijom podrške razvoja i promocije domaćeg dramskog teksta. Festival se od osnivanja do 1991. odvija pod nazivom Jugoslovenske pozorišne igre da bi 1992, nakon raspada Jugoslavije, bio preimenovan u Sterijino pozorje koje se održava u periodu kraj maja početak juna.

Tokom svog postojanja manifestacija je doživela nekoliko koncepcijskih promena. Prvi Festival 1956. godine održan je povodom obeležavanja 150 godina od rođenja i 100 godina od smrti „oca“ naše dramaturgije Jovana Sterije Popovića i tada su u konkurenciji za nagrade bile predstave rađene po njegovim tekstovima. Sledi period u kom su u takmičarskoj selekciji bile predstave rađene po novim ostvarenjima jugoslovenskih dramskih autora, uz nekoliko izuzetaka. Naime, povremeno su u selekciju uključivane predstave domaćih klasika povodom njihovih aktuelnih jubileja (Branislav Nušić, Marin Držić, Ivo Vojnović, Ivan Cankar, Laza Kostić).

Već u drugoj deceniji svog postojanja, krajem šezdesetih, Pozorje se u potpunosti otvara za celokupnu jugoslovensku dramsku literaturu i u punom smislu te reči postaje festival domaće drame. Sledeća značajna promena, ne u koncepcijskom smislu, usledila je početkom devedesetih nakon raspada Jugoslavije, što je uslovilo sužavanje pozorišnog prostora koji Pozorje obuhvata. Od 1993. taj prostor sveden je na Srbiju i Crnu Goru, a od 2006. samo na Srbiju. Međutim, u istom periodu omogućeno je da na Sterijinom pozorju u takmičarskoj selekciji učestvuju inostrana pozorišta sa predstavama po tekstu domaćih autora.

Upravo suženi teatarski prostor doveo je do nove koncepcijske promene 2007. godine kada Pozorje postaje festival nacionalne drame i pozorišta, što je podrazumevalo da u konkurenciji za nagrade učestvuju i predstave naših pozorišta rađene po tekstovima stranih autora. Taj koncept je napušten 2017. godine i Pozorje se vraća domaćem dramskom tekstu kao okosnici festivala. Domaćim dramskim tekstom smatraju se dramska dela autora koji su državljani Srbije, te inostranih koji se izjašnjavaju kao pripadnici srpskog jezičkog i kulturnog korpusa.

Važna novina uvedena poslednjih godina je Međunarodna selekcija „Krugovi“ (od 2004).

Predstave za Takmičarsku (od sedam do devet) i Međunarodnu selekciju „Krugovi“ (do pet) bira selektor koji se imenuje na godinu dana sa mogućnošću izbora u još jednom mandatu.

Petočlani Žiri donosi odluke o Sterijinim nagradama u Takmičarskoj selekciji: najbolja predstava, tekst savremene drame, režija, scenografija, kostimografija, originalna scenska muzika, gluma (četiri nagrade), najbolji mladi glumica i glumac (nagrada se dodeljuje iz Fonda „Darinka Dara Čalenić“), Specijalna nagrada, a od 2019. i o novoustanovljenim nagradama za dramaturgiju i scenski govor;

Sterijina nagrada Okruglog stola kritike „Dejan Penčić Poljanski“ pripada pozorištu čija je predstava najbolja po mišljenju Žirija kritičara;

Sterijina nagrada za pozorišnu kritiku „Miodrag Kujundžić“ (Pozorje, Redakcija „Dnevnika“, Novi Sad, Nacionalna sekcija AICT);

Sterijina nagrada časopisa Scena za teatrologiju „Jovan Hristić“;

Sterijina nagrada za naročite zasluge na unapređenju pozorišne umetnosti i kulture (odluka organa upravljanja Pozorja);

Nagrada publike Sterijinog pozorja za najbolju predstavu (uvedena 2014. godine a za nagradu konkurišu predstave iz obe festivalske selekcije).

Mnoge institucije i organizacije nagrađivale su i nagrađuju različite oblike umetničkih ostvarenja na festivalu. Trenutno su aktuelne nagrade Redakcije novosadskog lista Dnevnik za umetničko ostvarenje, nagrada za bravuru Pozorišta Timočke krajine „Zoran Radmilović“ Zaječar i nagrada novosadske producentske kuće SCOMEDIASCO za epizodu.

Okrugli sto ustanovljen je 1966. Poslednjih godina obuhvata razgovore o predstavama u obema selekcijama.

Značajan segment Festivala čine prateći programi. Među tradicionalnim su:

-Pozorje mladih – susret studenata glume, režije i dramaturgije visokih pozorišnih škola za scensku umetnost iz naše zemlje i regiona. Program je pokrenut 1973, kada su u tadašnjoj državi postojale četiri visoke pozorišne škole, a nijedna prilika za njihovo susretanje. 

-Dani knjige – promocija pozorišnih izdanja;

-Tribina Sterijinog pozorja – obnovljena 2018;

-trijenalne manifestacije Međunarodni simpozijum pozorišnih kritičara i teatrologa, Pozorište u fotografskoj umetnosti i Izložba pozorišnog plakata i grafičkog oblikovanja.

Pored ovih, tokom festivala organizuju se radionice, izložbe, promocije, susreti sa pozorišnim stvaraocima.

Konkurs za originalni domaći dramski tekst

U skladu sa svojom osnovnom misijom Sterijino pozorje od 2007. godine raspisuje Konkurs za originalni domaći dramski tekst. Do sada je nagrađeno jedanaestoro autora, a većina pobedničkih tekstova doživela je svoju inscenaciju u našim i pozorištima u regionu.

Prvih devet nagrađenih drama objavljene su u zborniku Nova srpska drama 2007-2015. u izdanju Sterijinog pozorja 2016. godine.

Pozorijanski susreti

Pozorijanski susreti su tradicionalni programski sadržaj kroz koji se promovišu značajni naslovi naše pozorišne i teatrološke misli, srodni pozorišni festivali s kojima Pozorje održava tradicionalne prijateljske i poslovne veze, bitni aktuelni i događaji iz istorije Sterijinog pozorja, te značajni pozorišni stvaraoci.čenika Srbije i Poljske.
 

 

http://www.pozorje.org.rs/

Direktor Sterijinog pozorja:
dr Miroslav - Miki Radonjić
tel. 021/451-273; 426-366; 063/564-344
e-mail: office@pozorje.org.rs
e-mail: miroslav.radonjic@pozorje.org.rs

Sekretar koordinator programskih aktivnosti:
Desanka Kovačević
tel. 021/451-273
e-mail: desanka.kovacevic@pozorje.org.rs

Izvršni direktor:
Goran Ibrajter
tel. 021/426-517; 527-255; 064/811-65-01
e-mail: festival@pozorje.org.rs
e-mail: goran.ibrajter@pozorje.org.rs

Producent:
Milan Kaćanski
tel. 021/527-255; 451-077; 062/510-282
e-mail: pozorje.producent@gmail.com
e-mail: international@pozorje.org.rs

Međunarodni programi:
Bojana Tanjga
tel. 021/451-273; 451-077; 061/322-69-06
e-mail: bojana.tanjga@pozorje.org.rs
e-mail: international@pozorje.org.rs

Festivalski centar:

Milena Vitasović - urednica
tel. 021/523-161
e-mail: milena.vitasovic@pozorje.org.rs

Izdavački centar:
Ruža Perunović - urednica
tel. 021/6612-485
e-mail: casopis.scena@pozorje.org.rs

Dokumentaciono-istraživački centar:
Nina Markovinović - urednica
Tomislav Baštić - saradnik
tel. 021/523-161
e-mail: godisnjak@pozorje.org.rs
e-mail: nina.markovinovic@pozorje.org.rs
e-mail: tomislav.bastic@pozorje.org.rs

Računovodstvo:
Vesna Trivunov - rukovodilac
tel. 021/527-387
e-mail: vesna.trivunov@pozorje.org.rs

Tehnički sekretar:
Zorica Bekvalac
tel. 021/451-273

Domar/majstor za održavanje:
Marko Miloradov
tel. 021/451-273