ГРАДОНАЧЕЛНИК ПРИСУСТВОВАО ФЕСТИВАЛУ „ZLATÁ BRÁNA“ У КИСАЧУ

Датум: 
23.06.2019.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је 26. дечјем фолклорном фестивалу “Zlatá brána“ који је организовао Културно информативни центар “Кисач'“ и који је одржан од 21. до 23. јуна. Манифестација “Златá брáна“ је фестивал дечјих игара, песама, музике и фолклора, а као такав сваке године окупља више од хиљаду учесника из свих словачких места у Србији, као и госте из иностранства.

- Фестивал “Zlatá brána“ у Кисачу је још једна потврда колико смо ми у тој националној разноликости јединствени као град. Све те различитости, од језика и ношње, до верских обичаја, представљају уникатан колорит Новог Сада и Војводине, а тиме целе државе Србије и на то смо поносни. На овом подручју је присутно вековно утемељење суживота и добрих односа Срба, Румуна, Мађара, Русина, Хрвата, Рома и свих оних који живе овде једни са другима, а не само једни поред других. Ми и када не говоримо истим језицима, одлично се  разумемо и то је нешто што смо наследили и што морамо са пажњом да пренесмо будућим генерацијама. Овај Фестивал представља леп приказ свега онога што краси словачку заједницу и њене обичаје. Очување националног идентитета Словака је неопходно за културно очување идентитета целе Србије. Поносан сам што смо у нашим различитостима толико јединствени. Култура је дефинитивно аксиом развоја Новог Сада и не смемо се зауставити са интензивним улагањима у културне садржаје и након 2021. године, јер имамо шансу да се трајно позиционирамо као лидер у региону на том пољу и када не будемо више Европска престоница културе - рекао је градоначелник Милош Вучевић и подсетио да је у Кисачу комплетно уређен Културни центар „Кисач“, да се ради на завршетку уређења Клуба пензионера, а да ће уследити и радови на каналиацији.

У оквиру тродневног програма 26. Дечјег фестивала фолклора уприличена је изложба дечјих уметничких радова у Предшколској установи „Лиенка“, док је у Основној школи „Људовит Штур“ отворена изложба поштанских марака чланова филателистичког удружења из Кисача и из Удружења филателиста Бачки Петровац. Такође, одржана је и луткарска представа „Каимова авантура“ у извођењу чланова позоришта „Галерија“ из града Нове Место над Вахом из Словачке, док је у Културном центру „Кисач“ отворена изложба „Словачке лепоте“, у организацији КЦ „Кисач“. Последњег дана фестивала одржан је и концерт дечјег фолклорног ансамбла из Словачке, као и гала концерт фолклорних ансамбала.

Темељи фестивала постављени су још 1993. године када су житељи Кисача прослављали 220 година од доласка Словака у то насеље, а његови утемељивачи су истакли као циљеве дружење деце посредством песме и игре, размену искуства стручњака и педагога, подстицање сакупљачке делатности, заједничку анализу и оцену фестивала, као и стручно усмеравање почетника путем семинара и предавања.