Град Нови Сад се придружио Институту региона Европе (Institut der Regionen Europas – IRE) европској мрежи општина, градова и региона, са седиштем у Салцбургу. Институт региона Европе, као независни институт, кроз специјалистичке конференције, научне студије, иницијативе и публикације доприноси бољој информисаности у Европи и о њој, развоју потенцијала европских региона и промовисању сарадње и дијалога између региона Европе.
Представници Града Новог Сада, заменик градоначелника Ђурађ Јакшић и помоћник градоначелника Александар Петровић узели су учешће у раду 20. Европског самита који се у организацији овог Института одржава у периоду од 20. до 22. октобра 2024. године у Салцбургу и овом приликом су потписали приступницу о сарадњи.
Помоћник градоначелника Петровић је присутнима на Генералној скупштини Института представио Град Нови Сад као град који убрзано расте и развија се и који је постао најпожељније место за живот у конкуренцији других градова у региону.
Почаствован сам што је данас Нови Сад постао део велике ИРЕ породице. Град који је био Европска престоница културе и Омладинска престоница Европе, Нови Сад је данас и град нових мостова, путева и фабрика који ће свакако наћи своје место у ИРЕ мрежи. Очекујем да ћемо разменити знање и истражити могућности за примену ефикаснијих модела за одрживи развој – рекао је Петровић.
Током боравка у Салцбургу, на маргинама Генералне скупштине ИРЕ, делегација Новог Сада састала са представницима градова Регенсбурга, Граца и Бања Луке и разговорала о могућностима за развој партнерстава у области културе, али и ширег повезивања око кључних друштвених, економских и еколошких изазова.
Преко 150 региона, градова, институција и компанија су чланови ове европске мреже. Уједињује их заједничка брига да се значај поднационалног нивоа учини видљивијим и да се ојача у процесу политичког одлучивања.
Чланством Града Новог Сада у Институту региона Европе допринеће се директном повезивању са локалним и регионалним властима у ЕУ, а тиме и оснаживању услова за нове развојне перспективе у циљу спровођења политике развоја и коришћења приступних фондова, коју институт пружа регионалним и локалним властима. Досадашњи партнери из Србије су Град Ниш, АП Војводина, Привредна комора Војводине, Општина Бела Паланка, Власотинце, Велико Градиште, Општина Сремски Карловци, Општина Горњи Милановац, Општина Нишка бања и Општина Књажевац.