Ciklus filmova: „Ledena tišina“ u sklopu Programa obeležavanja Novosadske racije

Datum: 
23.01.2018.

Projekcije u velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada
Sreda 24. i subota 27. januar 2018. u 19:00 časova
SAULOV SIN
107 min.
Režija: Laszlo Nemes
Uloge: Geza Rohrig, Levente Molnar, Urs Rechn, Mendy Cahan
Dva dana u životu Saula Auslandera, mađarskog logoraša, koji radi kao član specijalnog tima koji uklanja tela ubijenih logoraša u jednom od krematorijuma Aušvica. Otkrivši telo dečaka koga smatra svojim sinom, pokušava nemoguće, da spase telo dečaka, pronađe rabina i dostojno ga sahrani. Iako će i njihov tim biti svakog trenutka likvidiran, Saul se okreće od preživelih i njihovih planova za otpor, da bi spasao ostake sina o kome nikad nije vodio računa dok je bio živ.
Četvrtak, 25. i nedelja, 28. januar 2018. 19:00
TORBA PUNA SEĆANjA
110 min.
Režija: Christian Duguay
Uloge: Dorian Le Clech, Batyste Fleurial, Patrick Bruel, Elsa Zylberstein
Prvi put posle “Dnevnika Ane Frank” svetska publika ima priliku da u ekranizaciji na 30 jezika prevedenog biografskog romana “Torba puna sećanja” francuskog pisca Žozefa Žofoa, sagleda 2. svetski rat očima deteta.
Potresna životna priča autora, utkana prvo u književno delo, a zatim i u film, na snažan i emotivno sugestivan način dočarava putešestvije dva brata, Morisa i Žozefa. Poslati iz rodnog okupiranog Pariza sa 5.000 franaka u džepu, morali su, uz domišljatost, lukavost i inteligentne dosetke, sami da savladaju okrutnog nacističkog okupatora i dokopaju se slobode. I da pri tom nikome ne priznaju da su Jevreji. Ta laž jedina je istina koja ih je delila od smrti...
Petak, 26. i ponedeljak, 29. januar 2018 u 19:00
SPOMENIK
Režija: Miroslav Antić
Ovaj dokumentarac se i posle njegovih pet decenija smatra jednim od najboljih dokumentovanih svedočenja o zloglasnoj raciji, ali i o tome kako su preživeli u godinama posle živeli sa sećanjima na ovaj tragičan događaj. U vreme snimanja filma, nije bilo državnih i crkvenih komemoracija i pomena, a Novosađani su samoinicijativno odlazili na obalu reke i palili sveće. Na Keju žrtava racije spomenik je postavljen 1971. godine, a ploče sa imenima preko 1.200 ubijenih početkom 1992. godine.
KAD SVANE DAN
90 min.
Režija: Goran Paskaljević
Uloge: Mustafa Nadarević, Predrag Ejdus, Meto Jovanovski, Mira Banjac, Zafir Hadžimanov
Kad svane dan je priča o 72-godišnjem profesoru muzike Miši Brankovu, koji pod neobičnim okolnostima otkriva svoje pravo poreklo. Pri iskopavanju na Starom Sajmištu, mestu gde je nekada bio Judenlager Semlin - koncentracioni logor - radnici pronalaze kutiju s dokumentima koju je daleke 1941. zakopao logoraš Isak Vajs. Tako profesor saznaje da su Vajsovi ustvari njegovi pravi roditelji, koji su ga dali na čuvanje svojim prijateljima, Brankovima, pre nego što su odvedeni u logor gde su skončali,. U kutiji je i nedovršena muzička partitura pod nazivom "Kad svane dan", koju je komponovao Isak Vajs. Tragajući za istinom o sebi, profesor traga i za malo poznatom istinom o tom logoru. Istovremeno, postaje opsednut dovršavanjem započete kompozicije i izvođenjem maestralne molitve za mrtve na mestu nekadašnjega logora.