Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević prisustvovao je promociji ekskluzivne fotomonografije o Slovacima „Slovačka lepota u narodnoj nošnji“ na srpskom jeziku autora Pavela Surovog i Branislava Kokavca. Promocija je održana u okviru Festivala narodne nošnje Slovaka u Vojvodini koji se održava drugu godinu za redom u Kisaču, a prisutna je bila i ambasadorka Republike Slovačke u Srbiji Dagmar Repčekova. To je svojevrsni festival tradicije, istorije, kulture koji na jednom mestu okuplja predstavnike iz svih mesta u Vojvodini u kojima žive Slovaci.
- Drago mi je što je uspela ideja da se pokažu ove raskošne nošnje kao deo kulture i tradicije Slovaka u jednoj kvalitetnoj fotomonografiji. Sve ono čemu se danas divimo na festivalu, sada je "ukoričeno", a to ovoj manifestaciji daje još jači zamajac. Takođe, ova knjiga omogućava da se dalje i šire vidi kako to mi živimo u Vojvodini i Novom Sadu, u skladu i zajedništvu i kako uživamo u našem bogatstvu različitosti. Zato je naša velika obaveza, da činimo sve da se Kisač, kao i ostali delovi Novog Sada, permanentno razvija, da što manje zaostaje za najuređenijim delovima grada, da ima što bolje puteve, komunalnu mrežu, što uređenije škole i ambulante. Upravo tako će ta lepota koja nam se ovde prezentujete, jače bljesnuti ako je prikazana u jednom lepom, modernom, funkcinalnom okruženju. Zato je Novi Sad Evropska prestonica kulture za 2021. godinu, kao pravi primer zajedništva različitih kultura evropskih naroda, koji neguju sve specifičnosti svojih vekovnih nasleđa - rekao je gradonačelnik Miloš Vučević i naglasio da je velika zasluga KC "Kisač" za celokupan projekat vezan za festival i fotomonografiju.
Jednodnevni festival je započeo defileom učesnika ulicama Kisača, a nakon toga je u Kulturnom centru usledila promocija knjige, fotomonografije “Slovačka lepota u narodnoj nošnji”. Upriličena je i modna revija starih slovačkih nošnji od kojih neke dosežu starost od 160 godina. Tom prilikom je naglašeno da je narodna nošnja kod Slovaka uvek bila simbol tradicije, određivala je ekonomski status, bračni status, starost. Za svako slovačko mesto ili kraj vezivala se i specifična nošnja, a ta specifičnost ogledala se u korišćenju određenih krojeva, tkanina, ornamenata, u bogastvu kolorita, kao i u propratnim ukrasnim detaljima i nakitu.
Kako su istakli autori fotomonografije, ta knjiga približava slovačku kulturu, istoriju i tradiciju u Srbiji, bratskom srpskom narodu i da je to svojevrsni istorijsko-etnografski osvrt na dugu tradiciju slovačkih nošnji.