Festival savremene umetnosti Dunavski dijalozi

Datum: 
29.08.2018.

29. avgust  - 16. septembar 2018.

Galerija likovne umetnosti Poklon zbirka Rajka Mamuzića  i Festival savremene umetnosti Dunavski dijalozi  nastavljaju uspešnu saradnju  u 2018 godini. Ovogodišnja tema festivala je „Upotreba čoveka“.  U Galeriji likovne umetnosti – Poklon zbirka Rajko Mamuzić će 29. avgusta, biti otvorene samostalne postavke slika i objekata Gerlinde Tuma (Austrija) i izložba projekcija Tatiane Fedorove (Moldavija). U Galeriji u prizemlju se postavlja izložba Umetnički dijalog Novi Sad - Temišvar.

1. Gerlinde Tuma (Austrija), Slike i objekti

Ova austrijska umetnica se svojom izložbom sa izdvojenim motivom ljudske figure potpuno uklapa u temu ovogodišnjeg Festivala savremene umetnosti Dunavski dijalozi – Upotreba čoveka. Usredsređenost i strasna posvećenost temi čoveka ukazuje na zabrinutost ove umetnice nad sudbinom ljudske egzistencije u današnjem svetu razgoropađenog kapitalizma,  korumpirane politike i nemilosrdne dominacije novotehnoloških medija. Tuma svog čoveka brani autentičnim sredstvima umetnosti –  definišući svoj stvaralački koncept jasno izraženim estetskim  i etičkim principima.

Slike Gerlinde Tuma imaju, dakako, i svoje univerzalnije značenje. O tome svedoči i izjava umetnice koja razmišlja o mogućnosti da se ... prateći postupke ponavljanja istog motiva (figura) u  mojim slikama, moguće je uvek iznova, dopreti do univerzalnih značenja, do znatno šireg shvatanja jednostavne slikarske predstave ljudske figure“.

2. Tatiana Fedorova (Moldavija), „Samo ja znam kako smo preživeli” (multimedijalna postavka i performans)

U jednom tekstu Tatjana Fedorova beleži: U potrazi za svojim identitetom i činjenicama koje određuju moju budućnost, okrenula sam se starijoj generaciji moldavskih žena, od kojih su mnoge penzionerke. Usmerila sam pažnju na svoju majku koja je radila kao prodavačica na buvljoj pijaci poslednjih deset godina. Publikacija „Samo ja znam kako smo preživeli”  predstavlja crteže nastale na toalet papiru, intervju sa mojom majkom i male priče ostalih prodavačica sa pijace koja se nalazi u blizina železničke stanice. U toku dve godine, 2016-2017 dokumentovala sam i beležila život na tom mestu, sve dok 2017. godine vlasti nisu zatvorile pijacu. Portreti i priče o ženama govore o teškoćama svakodnevnog života starih Moldavki i pomažu da ponovo razmislimo o sovjetskoj prošlosti i moldavskoj sadašnjosti.

3. Umetnički dijalog: Temišvar-Novi Sad (Evropske prestonice kulture 2021.)

Posebnost svih dosadašnjih Dunavskih dijaloga predstavlja serija izložbi kojima se u korelativni odnos postavljaju radovi po jednog umetnika iz Srbije i umetnika iz odabrane zemlje podunavskog regiona. Na ovogodišnjim Dunavskim dijalozima je predviđen susret i dijalog umetnika iz Temišvara (Rumunija) i Novog Sada, iz  dve buduće geografski i kulturološki bliske evropske prestonice kulture.

Osnovni koncept izložbe zasnovan je na uočavanju najraznovrsnijih varijacija dijaloških odnosa. U likovno vizuelnom smislu ovakve komparativne postavke daju specifične rezultate jer su u ovu jedinstvenu poziciju po tri umetnika iz ova dva grada „dovedeni“ voljom selektora, bez prethodnog poznavanja opusa izložbenih partnera. Kuratorska namera je da se objedine slični (ili različiti)  umetnički koncepti i senzibiliteti, da se ostvari sinergijsko dejstvo, da se pokaže univerzalnost umetničkih poruka.

Kustosi ove izložbe su  Maria Orosan Telea (Temišvar) i Sava Stepanov  (Novi Sad).

Radno vreme  galerije: sreda - nedelja  9-17 časova.